Upamiętnienie ofiar powstania w getcie warszawskim w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku

Sześćdziesiąt osiem lat temu 19 kwietnia wśród odizolowanego od reszty świata żydowskiego społeczeństwa zamkniętego w warszawskim getcie zapadła decyzja o rozpoczęciu działań wojennych przeciwko niemieckim oprawcom. Powstańcy pod dowództwem Mordechaja Anielewicza i Marka Edelmana wystąpili w obronie własnej godności, wiary, honoru i nadziei.

Od 2000 r. na mocy deklaracji przyjętej przez zgromadzonych w Krakowie europejskich ministrów edukacji państw członkowskich Rady Europy początek wybuchu powstania obchodzony jest jako ”Dzień Pamięci„ tragicznych wydarzeń, które rozegrały się w Warszawie wiosną 1943 r.

Ofiarną walkę oraz heroiczną śmierć kilkudziesięciu tysięcy Żydów godnie uczczono w czasie uroczystego apelu zorganizowanego przez Krystynę Balutę i Przemysława Michniewicza, nauczycieli Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku. Każdy, kto 19 kwietnia przybył do sali Centrum Edukacji i Inicjatyw Lokalnych przy ZSLiZ, mógł obejrzeć niezwykle sugestywny, często wzruszający i szokujący film przygotowany przez Natalię Putrę i Agnieszkę Tomaszewską, tegoroczne maturzystki. Upamiętniającej wydarzenie ekranizacji skomponowanej z fotografii, wypowiedzi przywódców walki oraz fragmentów filmu Romana Polańskiego Pianista towarzyszyła przejmująca muzyka Władysława Szpilmana.

Wszyscy, którzy postanowili uczcić te smutne dla Żydów oraz Polaków wydarzenie, mieli dodatkową chwilę na refleksję podczas odczytania wręczonego przez Kamilę Domalewską i Paulinę Jagiełko Kadiszu, tekstu żydowskiej modlitwy odmawianej w rocznicę śmierci.

Uroczystość zamknęły przejmujące słowa na temat życia Marka Edelmana, zmarłego przed trzema laty przywódcy powstania: ”Kiedy się dobrze zna śmierć, to ma się większą odpowiedzialność za życie. Każda, najmniejsza nawet szansa życia staje się bardzo ważna„.

Przemysław Michniewicz

IMG_2526.jpg
IMG_2527.jpg
IMG_2530.jpg